Gárdonyi Géza A novaji asszony című írásában így határozta meg a falu földrajzi helyét:
"Novaj kisfalu. Andornaktól kocsin alig egynegyed óra a járás."
Bükk hegység lábánál Egertől délkeleti irányban 9 km-re, 2 domb völgyében fekszik Novaj az azonos nevű patak mentén. A környék természetes növényzetét cseres tölgyerdő-maradványok, rétek jellemzik. A község határának egynegyedét erdő képezi, ahol szép számmal élnek kisvadak.
A község határában kora bronzkori és honfoglalás kori régészeti emléket találtak. Első okleveles említése Nouy névalakban 1275-ből való. 1494-ben Noway, 1546-ban Nowaj, 1648-ban Novaj néven jelölik, míg 1773-tól a ma is használt Novajként nevezik. Novaj lakosságának száma napjainkban lassan emelkedik, 2007. január 01-i állapot szerint 1.493 fő.
A helyi népi hagyományokat a Novaji Asszonykórus ápolja, melynek megalakulását a palóckutatás segítette 1971-ben. A kórus népviselete a századforduló viseletét őrzi, sajnos már csak az idősebb kórustagok viselik ünnepnapokon.
2002. május 27-étől működik a Novaj Faluvédő Közhasznú Egyesület. Ők működtetik a Faluház Tisztaszobáját, melynek berendezési tárgyait az Egyesület Tagjai gyűjtötték össze, tettették rendbe és gondozzák.
A gobelin szakkört az Egyesület szervezésében, de nem csak egyesületi tagok részére működtetik, ahol az ügyes kezek munkáit minden évben egy kiállítással koronázzák meg.
Bővebb információ : www.novaj.hu